093 020 80 85

Технологія MIPS: що це і яка її роль у вашому шоломі?

Над покращенням захисних властивостей шолому вперше замислилась людина, нескінченно далека від велосипеда.
Один з винахідників технології MIPS, Ханс фон Хольст, нейрохірург з Госпіталя Каролінського Університету в Стокгольмі, оперуючи травмованих велосипедистів, почавзамислюватись над тим, що захисних властивостей звичайного пінополістиролового шолому не вистачає. Такий шолом захищає від відкритих черепно-мозкових травм, але ось найкраще свідоцтво його недоліку: на операційному столі лежить людина, якій захисту не вистачило. Залишається небезпека струсу мозку, оскільки в момент удару мозок б'ється об стінку черепа і з цим треба щось робити.
Фон Хольст розпочав роботу над покращенням захисту в 1995 році. Проте, швидко зрозумів, що не маючи кваліфікації в інженерній справі, нейрохірурги не могли запропонувати ідеї, вартої втілення.

  • Illustration

    MIPS (Multi-directional Impact Protection System) — це тонкий шар щільного поліетилену, що розташовується всередині куполу шолому, який захищає голову велосипедиста від струсу мозку.

Illustration

Залучившись підтримкою та надихнувши Пітера Халлдінга (інженера, що спеціалізувався на аеронавтиці) розпочали займатись розробкою: скидали голови манекена на платформу, що рухається, щоб зрозуміти, які зони мозку страждають від дотичного удару і як відбувається розсіювання кінетичної енергії при цьому. Такий вид аварії небезпечний тим, що на додаток до банального струсу, дотичний удар збільшує ризик утворення струсу мозку та серйозних черепно-мозкових травм — частих наслідків автомобільних ДТП або фізичного насильства.
Результати тестів вразили: легкого дотичного удару вистачає, щоб призвести до важкої травми.

Ідея, закладена в принцип роботи MIPS, прийшла в голову Халлдіну, коли він прочитав в анатомічній літературі про ковзання мозку всередині черепної коробки і вирішив по аналогії до фізики процесу знайти спосіб задемпфувати удар. Ідея полягала в тому, щоб помістити шар з матеріалу з низьким коефіціентом тертя між куполом шолома та головою велосипедиста. В момент зіткнення шар ковзає, розсіюючи енергію удару.

Illustration

Розміщення ковзаючого шару між куполом та головою манекена показало 50% зменшення ризику струсу мозку від дотичного удару.
Фон Хольст та Халлдін подали заявку на патент на MIPS в 2002 році.

Поширені запитання щодо MIPS від користувачів:

audit, check, search, Magnifying Glass, Zoom, verification, test

Чому ви певні, що ця технологія справді працює?

Перш ніж змогти заявити про дієвість винаходу, компанія Mips провела понад 50 000 успішних тестів технології у своїй тестовій лабораторії у Швеції. Вона безперервно вдосконалюється понад 25 років. Це сучасний комплекс площею 300 кв. м включає чотири випробувальні машини та найсучасніші інструменти, розроблені для імітації реальних сценаріїв падінь.
Окрім власного внутрішнього тестування Mips перевіряли в дії та оцінювали якість й інші незалежні лабораторії, такі як: Virginia Tech, Folksam і Länsförsäkringar. Технологічна компанія Virginia Tech протестувала більше 130 велосипедних шоломів по всіх дисциплінах з 2019 року, і шоломи, оснащені MIPS, відповідно домінували в рейтингах, причому в десятці кращих шоломів в категоріях шосейних, гірських і міських шоломах використовується ця технологія.Швейцарська страхова група Folksam дійшла до аналогічних висновків про технологію MIPS під час тестування шоломів в 2020 році. 
Також, розробники захистили декілька докторських дисертацій про систему Mips. 

Як саме виглядає процес тесту?

Mips вимірює прискорення 6DOF (шість ступенів свободи).Семпл майбутнього шолома одягається на манекена під назвою Hybrid III, який має таку ж кінематику, як і голова людини. І оснащений шістьма акселерометрами*. (Це прилад для вимірювання сили реакції індукованої прискоренням або гравітацією). Аналіз статистики велосипедних аварій показує, що удари найчастіше відбуваються зі швидкістю 6,0-6,5 м/с (метрів на секунду) під кутом 45 градусів, тому ми тестуємо шоломи на швидкості 6,2 м/с із подібним кутом удару. 
Кожен тест знімається високошвидкісною камерою.Голови-манекени використовуються в різних випробовуваннях, включаючи падіння голів зі швидкістю 6,2 метри за секунду на нахилені поверхні.
Тести записуються за допомогою високошвидкісних камер, щоб забезпечити можливість проаналізувати неочікувані результати.
Дані вводяться в корпоративну модель голови і мозку кінцевих елементів, яка може моделювати те, що відбудеться у випадку аварії.

Чому захист від обертальних сил настільки важливий?

Команда MIPS використовує дві аналогії, щоб пояснити.«Людський мозок дуже схожий на воду, коли справа доходить до властивостей зсуву».
Як і вода, мозок не можна стиснути. Якщо піддати чашу з водою або голову людини дії лінійної сили, то побачите дуже низькі показники деформації центральної частини чаші з водою і мозку. Однак, якщо ви введете обертальну силу, ви побачите вищі показники деформації в центрі.
Керівник відділу розробки продукції в MIPS, використовує аналогію з розтягуванням гумової стрічки, щоб пояснити ефект, який можуть мати ці значення деформації.
Чим більше ви розтягуєте еластичну стрічку, тим менша ймовірність, що вона повернеться до початкової форми, і те ж саме можна сказати про обертальні сили в мозку.«Якщо ви отримаєте достатньо багато обертального руху в мозку, можете отримати серйозну черепно-мозкову травму».

ПРОДУКТИ ABUS ІЗ ТЕХНОЛОГІЄЮ MIPS

Illustration

У 2015-му році ABUS Germany розпочали співпрацю із компанією MIPS та впровадили цю технологію в свої шоломи.
Тепер у вас є вибір придбати шолом з технологією MIPS чи без, адже усі типи шоломів ABUS (MTB, Шосе, Місто чи дитячі) мають представлені певні моделі з додатковим вбудованим шаром з матеріалу із низьким коефіцієнтом тертя, що зменшує дію обертальних сил при ударі, а отже – мінімізує ризик травми.

Illustration
₴7038
₴8798

MonTrailer ACE MIPS 

Шолом для крос-кантрі (XCO), тріалу, слоупстайлу, гревелу.

Illustration
₴13198

AIRDROP MIPS

Шолом для downhill, фрірайду, ендуро, speed and style, памп-треку, байкер-кросу.

Illustration
₴4838

Hyban 2.0 MIPS

Шолом для міських прогулянок та безпечних поїздок на роботу. 

Illustration
₴7038

PowerDome MIPS

Шолом для шосе, ІТТ, критеріума, гревелу та кросс-кантрі. 

Illustration
₴3958

Macator MIPS

Початковий шолом для більшості типів вело-дисциплін. Підходить і підліткам.

Illustration
₴4398

Youn-I MIPS

Шолом для дітей вікової категорії: від 4 до 10 років.Підійде для вело, самокату, біговела, роликів.